Zapraszamy mieszkańców Osiedla Zdroje do wzięcia udziału w ankiecie.
https://zwik.szczecin.pl/firma/wydarzenia/pomocie-nam-dowiedzie-si-wicej...
Trwają prace związane z przygotowaniem kompleksowego dokumentu - koncepcji techniczno – kosztowej zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w Szczecinie. Chodzi o to, aby dokładnie zbadać gdzie powstaje problem, jaka jest tego przyczyna i jakie rozwiązania zastosować, aby w sposób optymalny i nowoczesny zagospodarować wodę.
Przez najbliższych kilka dni mogą Państwo pomóc wypełniając specjalną ankietę
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCSZmufJ0Stn02xCvpgjDbCruU0hpX...
Prosimy o wypełnienie jej przez osoby, u których w czasie dużego deszczu na posesji, w jej pobliżu lub innym miejscu zebrała się woda, wlała się do domu lub utworzyła zastoisko utrudniające lub uniemożliwiające przejście lub przejechanie.
Zebrane w ten sposób informacje przyczynią się do poszerzenia wiedzy o problemach z odwodnieniem w Szczecinie i zostaną uwzględnione w przygotowywanym opracowaniu pn. “Opracowanie koncepcji techniczno-kosztowej zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w Szczecinie”. Wyniki ankiety zostaną przekazane również odpowiednim urzędom, ale nie stanowią zgłoszenia ewentualnej awarii.
Ankieta jest przygotowana do zgłoszenia incydentów występujących w danej lokalizacji. Zgłaszane powinny być aktualne problemy odwodnieniowe, nie starsze niż 5 lat. Ankieta będzie aktywna do 7.08.2023.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCSZmufJ0Stn02xCvpgjDbCruU0hpX...
Po co to wszystko?
Zrównoważone odwodnienie miasta to dziś niemałe wyzwanie, prawdziwa inżynieria środowiska. Łączy zapobieganie podtopieniom i zalaniom oraz zapobieganie suszy. Ma wpływ m.in. na utrzymanie zieleni przez zwiększenie dostępności wody dla roślin, a przez to na lokalny mikroklimat i zwiększanie bioróżnorodności. W naszym mieście czasami nie da się odprowadzić deszczówki inaczej niż rurami pod ziemią, a i to w trakcie nawalnego deszczu bywa niewystarczające. Wtedy warto rozsądnie wodę zagospodarować. Wykonawca w ramach zadania będzie m.in. wyszukiwać takie obszary, na których będą mogły powstać obiekty błękitno-zielonej infrastruktury, czyli muldy, niecki, suche i mokre otwarte zbiorniki retencyjne. To tzw. retencja rozproszona, najskuteczniejsza i najkorzystniejsza (ekonomicznie, ekologicznie) forma zagospodarowania deszczówki.
Infrastruktura zielono-niebieska stanowi zestaw rozwiązań opartych na naśladowaniu mechanizmów zachodzących w przyrodzie. Pod tym hasłem kryją się odpowiednio zaprojektowane parki, ogrody deszczowe, naturalne zbiorniki retencyjne, detencyjne, stawy, zrewitalizowane cieki wodne, rowy itp. Często do tej infrastruktury wlicza się także rozwiązania przydomowe, jak beczki pod rynnami, studnie chłonne czy ogrody deszczowe.
Co będą mieli z tego mieszkańcy?
* Większe bezpieczeństwo przed zalaniem
* Mniejsze zagrożenie skutkami suszy
* Jeszcze bardziej zielone miasto ze wszystkimi tego dobrodziejstwami
* Wsparcie, gdy będą chcieli zagospodarować mądrze deszczówkę i na swoim terenie